Данска национална уметничка библиотека

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Данска национална уметничка библиотека
Danmarks Kunstbibliotek.JPG
Главниот влез на данската национална уметничка библиотека
ЗемјаКопенхаген, Данска
ТипИстражувачка библиотека
Основана1754; пред 267 години (1754)
МестоКопенхаген
Други информации
ДиректорСтен Сендергард Томсен
Кадар14
Службена страницаkunstbib.dk/en
Карта

Данската национална уметничка библиотека - национална истражувачка библиотека за архитектура, историја на уметност, визуелни уметности и музеологија во Данска. Основана била во 1754 година, како дел од Кралската данска академија за ликовни уметности и се наоѓа во хиванското крило во Шарлотенборг во Копенхаген. Станала независна, самостојна установа во 1996 година.[1] Библиотеката е член на Данското здружение на библиотеки за истражување.

Збирки[уреди | уреди извор]

Данската национална уметничка библиотека има најголема нордиска збирка на уметничко-историска книжевност (над 300.000 тома). Продолжува да расте како што е уште од 1754 година. Збирката опфаќа квалитативен избор на книги за архитектура, визуелни уметности, историја на уметност и теорија, заедно со меѓудисциплинарна музеологија.

Архитектонско пополнување[уреди | уреди извор]

Збирката архитектонски цртежи се состои од приближно 300.000 предмети кои датираат од периодот од средината на 16 век до денес. Досега се дигитализирани приближно 14.000 цртежи. Библиотеката собира пополнувања од дански архитекти, реализирани и нереализирани, мерења на национална и странска архитектура, цртежи од архитектонското училиште и патувачки скици.

Простории[уреди | уреди извор]

Библиотеката има читална во нејзиното главно одделение на Нихавн 2 во центарот на Копенхаген. Тара и кревки материјали, како што се ретки книги и архитектонски цртежи, можат да се изучуваат во посебна просторија за учење во Себорг.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Danmarks Kunstbibliotek“ (дански). Gyldendal. Посетено на 19 април 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]