Данска во Втората светска војна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Седиште на Шалбург корпус, данска СС единица во Копенхаген.

На почетокот на Втората светска војна, Данска прогласила неутралност. За поголемиот дел од војната, земјата била протекторат, а потоа окупирана територија на Германија. Одлуката за окупирање на Данска била донесена во Берлин на 17 декември 1939 година[1]. На 9 април 1940 година, Германија ја окупирала Данска во операцијата Везерибунг, а кралот и владата продолжиле да функционират де факто како протекторат над земјата до 29 август 1943 година, кога Германија ја ставила Данска под директна воена окупација, која траела до сојузничката победа на 5 мај 1945 година. Спротивно на ситуацијата во другите земји под германска окупација, повеќето дански институции продолжиле да функционираат релативно нормално до 1945 година. И Данската влада и кралот останале во земјата во непријатната врска меѓу демократскиот и тоталитаристичкиот систем, во знак на протест против германските барања за воспоставување на смртната казна за саботажа.

Нешто повеќе од 3.000 Данци починале како директен резултат на окупацијата[2]. Дополнителни 2.000 доброволци на Слободниот Дански корпус и Вафен СС, од кои најмногу потекнуваат од германското малцинство во јужна Данска, загинале во борбата на Источниот фронт[3], додека во сојузничката служба загинале 1072 трговски морнари[4]. Севкупно, ова претставува многу ниска стапка на смртност во споредба со другите окупирани земји.

Делотворно се појавило и Движење на отпорот што се развило до крајот на војната, а повеќето дански Евреи биле спасени во 1943 година кога германските власти наредиле нивно интернирање како дел од Холокаустот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The diaries: Quisling sealed Denmark's WWII fate“. Politico.dk. 20 December 2013.
  2. Laursen, Gert (1997). „The Occupation in Numbers“. milhist.dk. Архивирано од изворникот на 6 March 2012. Посетено на 24 December 2016.
  3. Christensen, Claus Bundgård; Poulsen, N. B.; Smith, P. S. (2006). Under hagekors og Dannebrog : danskere i Waffen SS 1940–45 [Under Svastika and Dannebrog : Danes in Waffen SS 1940–45] (дански). Aschehoug. стр. 492–494. ISBN 978-87-11-11843-6.
  4. Caruso, Jesper Dahl (20 March 2014). „Oprejsning til danske krigssejlere“. nyheder.tv2.dk. Посетено на 24 December 2016.