Дани Себалјос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дани Себалјос
Себалјос во 2015
Лични податоци
Полно име Даниел Себалјос Фернандес[1]
Роден на 7 август 1996(1996-08-07)(27 г.)[1]
Роден во Утрера, Шпанија
Држава Шпанија Шпанија
Висина 1.79 m[2]
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Арсенал Арсенал
Број 8
Младинска кариера
2004–2009 Севиља Севиља
2009–2011 Утрера
2011–2014 Бетис Бетис
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2014–2017 Бетис Бетис 98 (7)
2014 Бетис Б Бетис Б 4 (0)
2017– Реал Мадрид Реал Мадрид 46 (5)
2019–2021Арсенал Арсенал 49 (0)
Репрезентација
2014–2015 Шпанија Шпанија 19 13 (0)
2015–2019 Шпанија Шпанија 21 24 (6)
2018– Шпанија Шпанија 9 (1)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 3 мај 2020
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 3 мај 2020

Даниел "Дани" Себалјос Фернандес (роден на 7 август 1996) — шпански фудбалер, играч од средниот ред на Реал Мадрид и на шпанската репрезентација.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Бетис[уреди | уреди извор]

Роден е во Утрета, Покраината Севиља, Себалјос се приклучи на младинскиот тим на Севиља во 2004 година, на 8 годишна возраст, но беше надвор од терените во 2009 година поради проблеми со хроничен бронхитис.[3] Тој подоцна одиграл за родниот градски клуб ЦД Утрера, и со тоа го завршил сопствениот развој во Реал Бетис по потпишувањето во 2011 година;[4] Тој потпишал професионален договор со вториот клуб на 22 февруари 2014 година, уште од јуниорски години .[5]

На 26 април 2014 година, дури и без да се појавува за Б-тимот, Себалјос го одиграл својот прв официјален натпревар со Андалусија' главниот тим, на како доцна замена во Ла Лига дома со загуба против Реал Мадрид.[6] На 21 декември, тој го постигна својот прв професионален гол, во побесата од 2-0 домашна над Трки де Сантандер за Сегунда првенство;[7] тој бил вклучен во 33 натпревари и постигнал пет гола за Verdiblancos за време на првенството, како тие се вратија на врвот ниво во првиот обид.

Реал Мадрид[уреди | уреди извор]

На 14 јули 2017, Реал Мадрид го најави потпишувањето на Себалјос на шест-годишен договор,[8] за обесштетување од околу €18 милиони евра.[9] Тој го направил своето прво натпреварувачко деби на 16 август, во замена на Тони Крос во 80 минута од вториот натпревар на Суперкупот на Шпанија, со 2-0 домашна победа над Барселона.[10] На 23 септември, во својот прв старт, тој постигнал гол во победата од 2-1 над Депортиво Алавес.[11]

Клуб Сезоната Лига Куп1 Континентална Вкупно
Поделба Апликации Цели Апликации Цели Апликации Цели Апликации Цели
Betis 2013-14 Ла Лига 1 0 0 0 1 0
2014-15 Сегунда Дивизион 33 5 2 0 35 5
2015-16 Ла Лига 34 0 4 0 38 0
2016-17 30 2 1 0 31 2
Вкупно 98 7 7 0 105 7
Betis Б 2014-15 Сегунда Дивизион 4 0 4 0
Реал Мадрид 2017-18 Ла Лига 11 2 6 0 4 0 21 2
Вкупно во кариерата 113 9 13 0 4 0 130 9

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „FIFA Club World Cup UAE 2017: List of players: Real Madrid CF“ (PDF). FIFA.com. 16 December 2017. стр. 5. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-12-23. Посетено на 23 December 2017.
 2. „D. Ceballos“ (шпански). Real Madrid C.F. Посетено на 3 November 2017.
 3. 'Dani Nike', la perla que brilla en el Betis y dejó escapar el Sevilla ('Dani Nike', the gem who shines in Betis and who Sevilla let slip away); El Desmarque, 4 November 2014 (in Spanish)
 4. Dani Ceballos, las lágrimas de una madre por un sueño (Dani Ceballos, the tears of a mother for a dream); ABC, 28 April 2014 (in Spanish)
 5. El Betis ata a una joya con alma de entrenador (Betis ties up gem with the soul of a coach); Cuenta con la Cantera, 22 February 2014 (in Spanish)
 6. Real Betis 0–1 Real Sociedad; ESPN FC, 26 April 2014
 7. Merino se despide con un pleno y deja al Racing en descenso (Merino says goodbye undefeated and leaves Racing inside the relegation zone); Marca, 21 December 2014 (in Spanish)
 8. „Comunicado oficial: Dani Ceballos“ [Official announcement: Dani Ceballos] (шпански). Real Madrid C.F. 14 July 2017. Посетено на 14 July 2017.
 9. „Ceballos rejects Barcelona to agree six-year Real Madrid contract“. Marca. 8 July 2017. Посетено на 17 September 2017.
 10. „Real Madrid 2 Barcelona 0 (5–1 on aggregate): Woeful Barca dismissed as Zinedine Zidane's unstoppable side win Super Cup“. The Daily Telegraph. 16 August 2017. Посетено на 17 August 2017.
 11. „Tomen nota de Ceballos“ [Take note of Ceballos] (шпански). Marca. 23 September 2017. Посетено на 23 September 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]