Дани Дринквотер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дани Дринквотер
Danny Drinkwater.jpg
Лични податоци
Роден на 5 март 1990 (1990-03-05) (31 г.)
Роден во Манчестер, Англија
Држава Англија Англија
Висина &100000000000001780000001,78 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Челси Челси
Број 6
Младинска кариера
Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2009-2012 Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед 0 (0)
2009-2010Хадерсфилд Хадерсфилд Таун 35 (2)
2010-2011Кардиф Сити Кардиф Сити 9 (0)
2011Вотфорд Вотфорд 12 (0)
2011-2012Барнсли Барнсли 17 (1)
2012-2017 Лестер Сити Лестер Сити 193 (13)
2017- Челси Челси 12 (1)
Репрезентација
2007-2008 Англија Англија 19 12 (0)
2016- Англија Англија 3 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Даниел Ноел "Дани" Дринквотер (роден на 5 март 1990 година) — англиски фудбалер, играч од средниот ред на Челси.

На репрезентативно ниво тој ја има претставувано Англија во селекциите под 18 и под 19 години, како и во сениорската репрезентација за која дебитирал во 2016 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]