Прејди на содржината

Дани Доберсон

Од Википедија — слободната енциклопедија

Дани Дауберсон (16 јануари 1925 г – 16 март 1979) ― француска пејачка[1] и глумица.[2]

Живот и Евровизија

[уреди | уреди извор]

Доберсон била родена во Ле Крезо, департман Сона и Лоара, Франција. На 24 мај 1956 година, на првата Евровизија, одржан во Театарот „Курсал“ во Лугано, секоја земја учесничка имала по двајца учесници поради форматот на првата година на натпреварот. Дани Доберсон, еден од француските учесници, ја извела песната „Il est là“ („Тој е тука“), додека Мате Алтери, другиот француски учесник, ја пеела „Le Temps Perdu“ („Изгубено време“). Резултатот и пласманот на Дани Доберсон остануваат необјавени до ден-денес бидејќи бил наведен само победникот.[3]

Сообраќајна несреќа

[уреди | уреди извор]

Во април 1967 година, додека возела кон Дуранвил, Ер, на патот Н13, таа се лизнала од патот и удрила во дрво. Доберсон била исфрлена од седиштето и преку шофершајбната додека се наоѓала на совозачкото седиште, нејзината придружничка, глумицата Никол Бергер, се здобила со фрактура на черепот и згмечена ребра.[4] Доберсон и Бергер биле итно пренесени во болница, каде Бергер починала од повредите. Доберсон никогаш не се опоравила целосно емоционално или физички од несреќата, која ја завршила нејзината кариера како пејачка. Починала во 1979 година, на 54-годишна возраст.[5]

Таа била погребана во гратчето Сен-Клод во департманот Јура, каде што поминала дел од својата младост.

Филмографија

[уреди | уреди извор]
  • 1951 година: L'Inconnue des cinq cités (Приказна за пет градови)
  • 1954 година: Soirs de Paris, од Жан Лавирон
  • 1957 година: Et par ici la sortie, од Вили Розјер: улогата на Флорина
  • 1957 година: C'est arrivé à 36 chandelles, од Анри Дијаман-Бержер: улогата на самата себе
  • 1966 година: Du rififi à Paname, од Дени де Ла Пателје: улогата на Леа
  1. "Dany Dauberson", Der Spiegel, 17 февруари 1960, http://www.spiegel.de/spiegel/print/d-43063357.html
  2. "Accueil: Personne: Dany Dauberson", L'Express, http://fiches.lexpress.fr/personnalite/dany-dauberson_349849[мртва врска] (пристапено на 13 мај 2023)
  3. "1956", Eurovisionary, http://www.eurovisionary.com/history/1956 Архивирано на 10 јуни 2012 г. (пристапено на 13 мај 2023).
  4. Alexandre Mathis, LSD 67, UNIVERS POCHE, 2013, p. 392, ISBN 282381096X: "Dans la nuit du 8 avril, pendant un orage de grêle sur la route de Honfleur à la sortie de Folleville [...], la Chevrolet Corvair de Nicole Berger dérape et s'encastre contre un arbre. La chanteuse Dany Dauberson, à côté, éjectée du véhicule, s'en tire sans trop de mal. Nicole Berger, crâne fracturé, a la cage thoracique enfoncée par le volant."
  5. Celine Colassin, Dany Dauberson Архивирано на 28 март 2019 г., D'autres étoiles filantes: "Dany Dauberson restera inconsolable et ne retrouvera jamais un santé parfaite. Meurtrie dans sa chair et son âme, elle chantera bien encore un peu, fera quelques dernières tournées mais les yéyé avaient démodé son style de chanteuse existentialiste."

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
Претходник
нема
Франција на Евровизија
1956
Мате Алтери
со Le temps perdu)
Наследник
Пол Десжардан
со La belle amour