Дани Гатри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Англија Дани Гатри
Danny Guthrie v Ipswich.jpg
Лични податоци
Роден на 18 април 1987 (1987-04-18) (34 г.)
Роден во Шрузбери, Англија
Висина &100000000000001750000001,75 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Блекбурн Роверс Блекбурн Роверс
Број 23
Младинска кариера
Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед
Ливерпул Ливерпул
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2002–2006 Ливерпул Ливерпул 3 (0)
2007Саутхемптон Саутхемптон 10 (0)
2007-2008Болтон Болтон 25 (0)
2008-2012 Њукасл Јунајтед Њукасл Јунајтед 92 (7)
2012-2015 Рединг Рединг 62 (5)
2015Фулам Фулам 6 (0)
2015- Блекбурн Роверс Блекбурн Роверс 16 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Дани Шон Гатри (роден на 18 април 1987) — англиски фудбалер, играч од средниот ред на Блекбурн Роверс.

Титули[уреди | уреди извор]

Англија Њукасл Јунајтед[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]