Даница Ристовски

Од Википедија — слободната енциклопедија

Даница Ристовски (Белград, 6 ноември 1955) е југословенска и српска театарска, телевизиска и филмска глумица.

Биографија[уреди | уреди извор]

Даница Ристовски е родена на 6 ноември 1955 година во Белград. Дипломирала глума на Факултетот за драмски уметности во Белград во класата на професорот Предраг Бајчетиќ.[1] Таа е првак на Белградскиот драмски театар.[2] Таа играла во театарските претстави Долгото патување во Европа , Кога цветаа тиквите, Московјанецот во пеколот, Почитувана Јелена и Трпеле. Има остварено значајни улоги во филмовите Бело одело, Утре наутро, Мојата најубава земја, Сон на зимската ноќ и Дневникот на машиновозачот на компанијата Зилион филм.[3] Улогата на Лила во телевизиската серија „Игра на судбината“ и донела најголема популарност.

Таа е во брак со глумецот Лазар Ристовски.[4]

Улоги[уреди | уреди извор]

Филмографија на
Год. Назив Улога
1970.-те_
1974. Театар во домот (ТВ серија) Кафе куварка
1978. Двобој за јужна пруга Јелена (као Даница Которчевиќ)
1980.-те
1980. Вруќ ветар (ТВ серија) Новинарка
1980. Светозар Марковиќ (ТВ серија) /
1982. Дон Жуан се враќа од војна (ТВ филм) Втора лесна девојка, прва ќерка и четврта дама /
1982. Диво месо (ТВ филм) Сара, ќерка на Херцог
1983. Малограѓани (ТВ филм) Степанида, готвачка
1984. Бањица (ТВ серија) Србинка Букумировиќ
1988. Четириесет и осма - Завера и предавство (ТВ серија) Даница, сестра на Владо
1990.-те
1993. Византиско сино мајка на Иван
1999. Бел костим велосипедиска
2000.-те
2001. Бумеранг Циганка
2002. Брегот на копнежот (ТВ филм) Аница Савиќ-Ребац
2004. Сон на зимската ноќ Директорка
2006. Утре наутро Зора
2006. Оптимисти жена на Симон
2006. Снајпер Комшика
2007. Милан Мајка
2009. Ѓаволски град Зора Рајиќ
2009. Меден месец мајка на Вера
2010.-те
2010. Село гори, а баба се чешлa (ТВ серија) Жена во аутобус
2012. Најубава е мојата земја Јелена
2014. Три сестри (ТВ филм) Олга
2014. Излаз у случају опасности (краток филм) Госпођа Филиповић
2014. Европа, бре (ТВ мини серија) Комшиница Славка
2015. Ургентен центар (ТВ серија) баба на Жарко
2015. Чизмаши (ТВ серија) Милена
2015. Панта Драшкиќ — цена на честа (ТВ филм) Емилија Драшкиќ, сопруга
2016. Дневникот на машиновозачот Дневникот на машиновозачот
2016. Дневникот на машиновозачот (ТВ серија) Управничка
2018. Крал Петар Први Макарена Спасојевиќ
2019. Крал Петар Први (тв серија) Макарена Спасојевиќ
2019. Помеѓу денот и ноќта Жена
2020.-те
2020. Игра на судбината Љиљана Караматијевиќ - Лила
2021. Дрим тим (серија) Јованка Канаѓанин

Наводи[уреди | уреди извор]

 

  1. „Даница Ристовски“. nasceni.rs. Архивирано од изворникот на 2020-09-20. Посетено на 23. 4. 2020.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  2. „Danica Ristovski otkriva: Kako sam se na probi predstave udala za Lazu“. gloria.rs. Посетено на 23. 4. 2020.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  3. „Danica Ristovski: Znam recept za srećnu porodicu, ali ne želim da ga delim“. gloria.rs. Посетено на 23. 4. 2020.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  4. „LJUBAV TRAJE GOTOVO 40 GODINA Danica otkriva da je u Lazara Ristovskog zaljubljena kao prvog dana, a nakon ovih izjava o braku ćete se ZAPITATI“. blic.rs. Посетено на 23. 4. 2020.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]