Данил Дубов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Данил Дубов
ИмеДанил Димитревич Дубов
ЗемјаРусија
Роден(а)18 април 1996 (1996-04-18) (27 г.)
Москва, Русија
ТитулаВелемајстор (2011 г.)
Врвно котирање2710 (Јануари 2021 г.)

Данил Дмитриевич Дубов (роден на 18 април 1996) е руски шаховски велемајстор. Тој ја постигнал својата последна норма за титулата велемајстор на возраст од 14 години, 11 месеци и 14 дена во 2011 година.[1] Тој е претходниот светски првак во брза фаза, освојувајќи го Светското првенство во брз шах што се одржа во Санкт Петербург од 26 до 28 декември 2018 година.

Шаховска кариера[уреди | уреди извор]

2006 година[уреди | уреди извор]

Дубов освоил две медали на Европското првенство во шах за младинци: бронза во 2006 година, во дивизијата У-10 и сребро во 2008 година, на У-12.

2009 година[уреди | уреди извор]

Во 2009 година го освои „Младите ѕвезди на светот“ - спомен за Вања Сомов во Кириши.[2] Истата година играл за рускиот тим кој го освоиле златниот медал на Светската младинска олимпијада до 16 години.

Тој победил во руските натпревари за брз и блиц шах до 16 години во 2009 година.[3]

Забележителни игри[уреди | уреди извор]

  • Дубов, Д. наспроти Сване, Р. во Батуми, Грузија. 2019 г. 22-то Европско екипно првенство, 7 рунда.

Дубов успеал да матира во 13 потези, во игра каде што црниот крал на неговиот противник се движи низ целата табла, за потоа да биде матиран на а3.[4]

  • Дубов, Д. наспроти Карјакин, С. во Москва, Русија. 2020 г. Суперфинале на руското првенство, 11 рунда.

Дубов игра нов гамбит на отворањето, а потоа ја жртвува својата кралица за да симне кандидат за светски шампион.[5] Играта била прославена како „најдобрата на годината“ од коментатори како GothamChess и Agadmator.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Данил научил шах на 6-годишна возраст.[6] Дедото на Данил Дубов е Едуард Дубов (1938–2018),[7] меѓународен арбитер на шах и математичар.[8]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Satrapa, James (2011-08-07). „Daniil Dubov, grandmaster at fourteen“. ChessBase. Посетено на 8 August 2011.
  2. Crowther, Mark (2009-05-25). „TWIC 759: Young Stars of the World“. The Week in Chess. Посетено на 9 October 2015.
  3. Ipatov, Alexander (2011-12-04). „Interview with GM Daniil Dubov“. Chessdom. Посетено на 17 October 2015.
  4. „Dubov, Daniil vs. Svane, Rasmus | 22nd European Team Championship 2019“. chess24.com (англиски). Посетено на 2019-10-31.
  5. „Dubov, D. vs Karjakin, S. Moscow, Russia. 2020. Russian Championship Superfinal, rd 11“. Chess24.
  6. „Daniil Dubov: From Russia with Ideas“. chess24.com. 2020-05-19. Посетено на 17 June 2020.
  7. „Умер Эдуард Дубов“ [Eduard Dubov dies]. chess-news.ru (руски). 2018-12-24. Архивирано од изворникот на 2018-12-26. Посетено на 2018-12-26.
  8. „Uncompromising Match: Shirov vs. Dubov“. chess-news.ru. 2013-12-02. Архивирано од изворникот на 2018-12-26. Посетено на 9 October 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]