Даниел Прен

Од Википедија — слободната енциклопедија
тениски шампиони Молденхауер и Прен
тениски шампиони Молденхауер и Прен

Даниел Прен (7 септември 1904 - 3 септември 1991) бил германски, полски и британски тенисер роден во Русија, кој бил Евреин.[1]

Биографија[уреди | уреди извор]

Бил рангиран на светскиот број 6 во 1932 година од страна на А.Валис Мајерс, а европски број 1 од списанието „Американски тенис на тревник“ Тој бил рангиран на светскиот број 8 во 1929 година (Бил Тилден), светски број 7 во 1934 година (американски тенис на тревник) и бил рангиран број 1 во Германија во период од четири години од 1928 до 1932 година. Тој бил вицешампион за титулата во мешани двојки на Вимблдон во 1930 година. Тој емигрирал од Германија во Англија, а подоцна станал успешен стопанственик.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „A terrible splendor“. Crown Publishers. 21 September 2009 – преку Internet Archive.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]