Даниел Нарцис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Даниел Нарцис е француски ракометар. Нарцис се приклучил на Т.В. Кил во 2009 година, заменувајќи го Никола Карабатиќ и од 2013 година одигра за Парискиот ракомет. Нарцис е долгогодишен играч во националната ракометна репрезентација на Франција и освоил со сите негови главни титули: светска титула (во 2001, 2009, 2015 и 2017 година), европска титула (во 2006, 2010 и 2014 година) и олимписки златен медал (во 2008 и 2012 година). Неговата главна сила како играч на терен е неговата способност за скокање, овозможувајќи му да постигнува голови над мешаните одбранбени играчи. Оваа способност му го дала прекарот Ер Франс. [3] Нарцис бил изгласан во тимот на сите ѕвезди на Европското првенство во ракомет за 2008, каде што Франција заврши трето. Во 2012 година тој беше именуван за IHF Светски играч на годината.

Даниел Нарцис