Прејди на содржината

Даниела Ходрова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Даниела Ходрова
Daniela Hodrová
Роден/а5 јули 1946(1946-07-05)(77 г.)
Прага, Чехословачка
ЗанимањеПисател, литературен научник
Апсолвент наУниверзитет Чарлс
Значајни наградиНаграда Франц Кафка (2012)
Сопруг/аКарел Милота (1937–2002)

Даниела Ходрова - чешки: Daniela Hodrová; (родена на 5 јули 1946 година) е чешки писател и книжевен научник.[1].

Животопис[уреди | уреди извор]

Ходрова е родена во Прага на 5 јули 1946 година.

Завршила постдипломски студии по француска и компаративна литература.

Во 1972–75, работела како уредник за словенската литература во „Одеон“ издавачката куќа.

Од 1975 година, таа работела на Институтот за чешка литература на Академијата на науките (пред 1993 година познат како Институт за чешка и светска литература на Чехословачката академија на науките), каде што е сега постар истражувач[2].

Нејзините романи вообичаено вклучуваат теми од нејзината работа како книжевен научник, „особено класификацијата на романите во римско-реалистично и римско откритие, или пионерската теорија за значењето и формите на иницијативната приказна во книжевното дело“. Таа е можеби најпозната по трилогијата наречена Trýznivé město (Прага: Град на маки), тие се карактеристични „Прашки романи“, во кои овој средноевропски град, за чија историја Ходрова ги истакнува како трагичен[3].

Творештво[уреди | уреди извор]

Проза[уреди | уреди извор]

 • „'Го гледам градот“
 • „Денот на Перун“
 • „Изгубени деца“
 • „Комедија“
 • „Довикување“
 • „Точни совети“ (2015)
 • „Таа блискост“ (2019)

Серија „Измачен град“[уреди | уреди извор]

 1. „Двоен почеток: Роман за мртвите“
 2. „Кученца: живи слики“
 3. „Тетка“

Есеи[уреди | уреди извор]

 • Барање роман (1989)
 • Прага: прва посета (1991) - на француски јазик
 • Последен цитат: Собата на Олсани (1992) - на француски јазик
 • Дас Волшанер Рајх: Citté dolente I. (1992) - на германски јазик
 • Роман на осветлувањето (1993)
 • Градови со мистерија (1994)
 • Во Рајх дер Луфте: Citté dolente II. (1994) - на германски јазик
 • Хрисалидите, трпези за живеење (1995) - на француски јазик
 • Тета: Пропаднат град III. (1998) - на германски јазик
 • Под две станици (2001) - на полски јазик
 • Читајќи град (2006)
 • Фалат училиште. Есеи за поетиката на перењето (2011)
 • Есеи за Адриен Шимотов (2015)[4].

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Daniela Hodrová
 2. „Daniela Hodrová česká, 1946“. Архивирано од изворникот на 2021-04-20. Посетено на 2021-04-18.
 3. (Living Pictures)Daniela Hodrová
 4. Prague. I see a city...

Надворешни врски[уреди | уреди извор]