Данверк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Даневирке нацртана на морската табела .

Даневирк или Данавирки, познат и како Даневирк или Даниеркер (буквално „ данска работа “ или „ данска творба “ на антички дански јазик ), е името на одбранбениот ѕид којшто се протега по западните граници на Јутланд до градот Шлезвиг, кој се наоѓа во Слиен, во Балтичкото Море, во близина на некогашниот трговски центар Викинг Хедеби . Оваа одбранбен ѕид моментно се наоѓа на територијата на Сојузна Република Германија .