Дами за задоволство (филм од 1930)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Дами за задоволство (англиски: Ladies of Leisure) – американски филм од 1930 година, во режија на Френк Капра. Главните улоги ги толкуваат: Барбара Стенвик, Ралф Грејвс и Мери Превост.[1]

Синопсис[уреди | уреди извор]

Џери Стронг е син на богат стопанственик, но сака да биде сликар. За модел тој ја ангажира Кеј Арнолд, жена со сомнително минато. Тие се вљубуваат и планираат да се венчаат, но родителите на Џери имаат остри приговори...

Наводи[уреди | уреди извор]