Прејди на содржината

Дамбо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Логото на Дамбо

Дамбо (англиски: Dumbo) — американски цртан филм од 1941 година, произведен од Волт Дизни и објавен на 23 октомври 1941 г. Ова е четвртиот долгометражен цртан филм изработен во продукцијата на „компанијата Волт Дизни“.

Оригиналниот трејлер за „Дамбо“ од 1941 година