Дама-водач

Од Википедија — слободната енциклопедија

Дама-водач (изворно: Leading Lady) ― образовна добротворна организација основана во 2015 година. Посветена е на зголемување на видливоста на успешните приказни на жените во сите сфери на животот и им нуди на девојките поширок избор на жени-модели од оние претставени во културата на населението.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Дама-водач е промовирана на Меѓународниот ден на жената во 2015 година. Основана е од претприемачот во науката за податоци, Едвина Дан.[2]

Книгата „Дама-водач“ е објавена од „Ебури прес“ во февруари 2017 година.[3] Во рамките на своите 250 страници, профилира 60 жени од сите возрасти и професионално потекло, вклучувајќи ги Мерил Стрип, Кристин Лагард, Лејма Гбови, Ава ДуВернај, Лена Данам, Карли Клос, Џо Мелоун МБЕ и Даме Атина Доналд.[4] Фотографијата со портрети ја обезбедила француската фотографка Брижит Лакомб, а интервјуата ги спровеле новинарите Џералдин Бедел, Росана Гринстрит и Хестер Лејси. Заедно со книгата, видео-интервјуа со секоја жена ги направил режисерката Маријан Лакомб, сестра на Брижит Лакомб.

Книгата содржи жени, вклучително и политичарки и уметнички, новинарки и наставнички, инженери и активисти, пожарникари и филмски ѕвезди. Секој беше избран заради својата инспиративна приказна.[5]

На 8 февруари 2017 година, книгата, нејзиниот придружен документарен филм од Маријан Лакомб и ресурс за настава, била промовиран во Театарот Имакс од лондонскиот музеј на наука.[6]

Дама-лидер донира 18.000 примероци од книгата на училишта, колеџи и универзитети во Велика Британија и САД.[7]

Работа[уреди | уреди извор]

Во прилог на книгата, Дама-лидер спроведува програма за пристап до училиштата.[7] Програмата зборува за средните училишта и студентите на универзитетите за моделите на улоги и аспирациите за кариера.[8] Во 2018 година, исто така, започна истражувачки проект, предводен од д-р Тери Аптер, за да се открие влијанието на моделите за аспирации на младите жени.[9][10] Истражувањето започна во октомври 2019 година, охрабрувајќи ги младите девојки да следат позитивни модели на улоги.[11][12]

Активности[уреди | уреди извор]

Дама-лидер е домаќин на настани и работилници кои ги прикажуваат женските-модели на жени и девојки во нивната мрежа.[13] Во март 2019 година, Дама-лидер станала партнер со Дизни за премиерата во Велика Британија на филмот Капетан Марвел.[14][15] Тоа го изненади младиот супер-фан на Марвел, наречен Или, со билети за премиерата и шанса да спроведе интервјуа на црвениот тепих со ѕвездите на филмот, вклучувајќи ги Бри Ларсон и Самуел Ел Џексон.[16][17]

Во 2017 и 2018 година, Дама-лидер соработувала со Women in Data UK (WiD UK) за лансирање на „20 во податоци и технологија“, иницијатива дизајнирана да ги прикаже извонредните приказни за женското достигнување во податоците и технологијата низ Велика Британија.[18][19]

Награди и номинации[уреди | уреди извор]

Во 2018 година, Едвина Дан, преку Дама-лидер била наградена со „Наградата за зајакнување на жените“ од „Fashion 4 Development“ и „The Evening Standard Changemaker Award“.[20][21]

Во 2019 година, Дама-водач била во потесниот избор за Националните награди за разновидност.[22]

Користена литература[уреди | уреди извор]

 1. „Why Everyone is Talking About The Female Lead: An Interview with Edwina Dunn“. Shout Out UK (англиски). 2018-06-14. Архивирано од изворникот на 2021-02-13. Посетено на 4 февруари 2021.
 2. Crockett, Moya (2018-11-12). „Woman of the Week: Edwina Dunn, The Female Lead founder“. Stylist (англиски). Посетено на 4 февруари 2021.
 3. Dunn, Edwina. „The Female Lead“. www.penguin.co.uk (англиски). Посетено на 4 февруари 2021.
 4. „Meryl Streep“. The Female Lead (англиски). Посетено на 4 февруари 2021.
 5. „Edwina Dunn“. HuffPost UK (англиски). Посетено на 4 февруари 2021.
 6. „THE FEMALE LEAD“. MARIAN LACOMBE (англиски). Посетено на 4 февруари 2021.
 7. 7,0 7,1 „Ten Women Who've Changed The Conversation This Year“. Grazia (англиски). 2019-03-08. Посетено на 4 февруари 2021.
 8. Johnston, Lucy (2019-10-12). „New social media scheme encourages girls to follow positive figures such as Michelle Obama“. Express.co.uk (англиски). Посетено на 4 февруари 2021.
 9. „Keeping up with the kids“. www.campaignlive.co.uk. Посетено на 4 февруари 2021.
 10. „Teenage girls' social media use: a project to facilitate positive effects | The Leverhulme Trust“. www.leverhulme.ac.uk. Посетено на 4 февруари 2021.
 11. Tanaka, Atsushi; Takemura, Hikaru; Tajima, Keishi (2014). „Why you follow“. Proceedings of the 25th ACM conference on Hypertext and social media - HT '14. New York, New York, USA: ACM Press. doi:10.1145/2631775.2631790. ISBN 978-1-4503-2954-5.
 12. nytimespost (2019-10-12). „New social media scheme encourages girls to follow positive figures such as Michelle Obama“. Ny Times Post (англиски). Посетено на 4 февруари 2021.[мртва врска]
 13. 'On the Basis of Sex' with 'The Female Lead' by Millie Adams, Surbiton High School“. Surrey Comet (англиски). Посетено на 4 февруари 2021.
 14. „Brie Larson has heartwarming interaction with mini Captain Marvel at premiere: 'She's my hero!'. The Independent (англиски). 2019-02-28. Посетено на 4 февруари 2021.
 15. America, Good Morning. „Brie Larson signs a little girl's comic book and stuns at 'Captain Marvel' premiere“. Good Morning America (англиски). Посетено на 4 февруари 2021.
 16. Shaffi, Sarah (2019-02-28). „Brie Larson met a mini Captain Marvel, here's why that's important“. Stylist (англиски). Посетено на 4 февруари 2021.
 17. „Brie Larson Meeting a Mini Captain Marvel Will Make Your Day“. E! Online (англиски). 2019-02-27. Посетено на 4 февруари 2021.
 18. „Major initiative to inspire women in the data industry - DecisionMarketing“ (англиски). Посетено на 4 февруари 2021.
 19. „20 in Data & Tech reveals female industry role models - DecisionMarketing“ (англиски). Посетено на 4 февруари 2021.
 20. „First Ladies Luncheon“. Fashion 4 Development (англиски). Посетено на 4 февруари 2021.
 21. „The Progress 1000: London's most influential people 2018 - The Changemakers“. Evening Standard (англиски). 2018-10-08. Посетено на 4 февруари 2021.
 22. „The Female Lead“. National Diversity Awards (англиски). 2019-08-07. Архивирано од изворникот на 2020-06-11. Посетено на 4 февруари 2021.