Далол (вулкан)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Далол
ET Afar asv2018-01 img48 Dallol.jpg
Највисока точка
Надм. вис.−48 м (−157 ст)
Координати14°14′30″N 40°18′00″E / 14.24167° СГШ; 40.30000° ИГД / 14.24167; 40.30000
Географија
МестоЕтиопија
Матичен венецДанакил
Геологија
Видшлакест конус
Последен избув2011

Далолвулкан со згуреста купа кој се наоѓа во пустата котлина Данакил во Етиопија. Далол е геолошки локалитет кој се наоѓа на околу 15 километри од границата со Еритреја. Оваа вулканска локација се наоѓа на северниот крај на соленото езеро Карум, чија сол сеуште е експлоатирана од страна на Афарите.

Далол произлегол од експлозија на големата магматска комора во Големата Раседна Долина над огромна солена област западно од Црвено Море[1]. Денес се наоѓа на 136,8 метри под нивото од морето. Температурата редовно достигнува 45 степени во сенка.

Оваа огромна напуштена област е позната по своите геолошки формации: топли извори на киселина, сулфур, сол, гас, магнезиум и.т.н.

Далол има топли пустински климатски услови, типичнa за Данакил. Далол е најжешкото место во текот на годината на планетата и во моментов го држи рекордот на висока просечна температура за населено место на Земјата, каде што била забележана просечна температура од 34,6° C помеѓу годините 1960 и 1966 година. Просечната годишна максимална температура е 41° C , а најтоплиот месец има просечна максимална температура од 46,7° C . Освен што е екстремно жешко во текот на целата година, има само неколку рекордни денови на врнежи. Топлата клима на пустината Далол е особена поради близината на екваторот и Црвено Море.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Nobile, A; Pagli, C; Keir, D; Wright, TJ; Ayele, A; Ruch, J; Acocella, A (октомври 2012 г). Dike-fault interaction during the 2004 Dallol intrusion at the northern edge of the Erta Ale Ridge (Afar, Ethiopia). „Geophysical Research Letters“ том  39 (19): n/a. doi:10.1029/2012GL053152. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Dallol“. Глобална програма за вулканизмот. Смитсонова установа.  (англиски)
  • On the Volcanoes of the World episode The Horn of Africa (2008; Science Channel)