Далибор Чутура

Од Википедија — слободната енциклопедија
Далибор Чутура

Далибор Шутура ( Безан, 14 јуни 1975 година) бил поранешен српски ракометар. Играл за репрезентацијата на Србија.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Почнал да игра ракомет во Графичар од Бездан. Како 15-годишник се преселил во тогашниот прволигаш Црвенка, а потоа играл во Србија за Синтелон од Бачка Паланка и Железничар од Ниш.[1] Тој го имал својот прв странски ангажман во сезоната 1998/99 г. кога ја освоил двојната круна со унгарскиот Веспрем.

Негов следен клуб бил Ловќен, каде играл две сезони, од 1999 до 2001 година, и освоил две шампионски титули во СР Југославија. Со клубот Цетиње стигнал до четвртфиналето на Лигата на шампионите во 2001 година. После тоа, тој заминал во Шпанија, каде ги поминал следните 11 години. Играл за Пилоти Кру, Алкобендас, Арате и Адемар Леон. Во летото 2012 година, тој се преселил во Констанца, Романија,[2] и останал таму до крајот на кариерата во 2019 година.

Веднаш по завршувањето на играчката, тој ја започнал својата тренерска кариера во Романија, преземајќи го прволигашот Фоксани.[3]

Застапеност[уреди | уреди извор]

Дебитирал за репрезентацијата на Србија на Европското првенство 2012 година во Србија, кога освоил сребрен медал.[4] Истата година учествувал со репрезентацијата на Олимписките игри во Лондон. Тој исто така играл за репрезентацијата во квалификациските циклуси за ЕП 2016 во Полска и ЕП 2018 во Хрватска.[5][6]

Неговиот брат Давор бил исто така ракометар. Двајцата за прв пат играле заедно во репрезентацијата во октомври 2014 година на натпревар со Црна Гора, како дел од квалификациите за ЕП 2016 година во Полска.[7]

Успеси[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

 • Веспрем
  • Унгарско првенство (1) : 1998/99.
  • Куп на Унгарија (1) : 1998/99.
 • Ловќен
  • Првенство на СР Југославија (2) : 1999/00, 2000/01.
 • Констанца
  • Романско првенство (2) : 2012/13, 2013/14.
  • Куп на Романија (3) : 2013, 2014, 2018 година.

Претставник[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Ademar Leon je veliki izazov“. hrvatskarijec.rs. 2. 7. 2010. Посетено на 30. 5. 2020.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 2. „Čutura u Konstanci“. b92.net. 29. 8. 2012. Посетено на 30. 5. 2020.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 3. „ODLIČAN TRENERSKI START DALIBORA ČUTURE – Bez milosti za Konstancu“. balkan-handball.com. 1. 10. 2019. Посетено на 30. 5. 2020.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 4. „Čutura: "Španci nas se pribojavaju". sportske.net. 31. 3. 2012. Архивирано од изворникот на 2020-05-30. Посетено на 30. 5. 2020.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 5. „Србија поклонила бод Исланду, прокоцкана три гола предности“. zurnal.rs. 3. 5. 2015. Посетено на 30. 5. 2020.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 6. „Цветковић: Из двомеча са Румунима желимо два бода“. zurnal.rs. 3. 5. 2017. Посетено на 30. 5. 2020.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 7. „Braća Čutura prvi put, zajedno, brane boje Srbije“. novosti.rs. 28. 10. 2014. Посетено на 30. 5. 2020.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]