Дала коњ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Најголем светски далекарлиски коњ, изработен од бетон кој се наоѓа во Авест, Шведска

Далекарлиски коњ или дала коњ (шведски: dalahäst) — традиционална изрезбарена, насликана дрвена статуа на коњ по потекло од шведската провинцији Даларна (Dalecarlia). Некогаш дала коњот главно се користел како играчка за деца; во модерно време станал симбол на Даларне, како и на Шведска воопшто. Постојат неколку различни видови на далекарлијански коњ, со одлики на локацијата на која се произведува.

Производство на коњот дала[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]