Даланзадгад

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Улица во Даланзадгад.

Даланзадгад (монголски: Даланзадгад) — град во Монголија и главен град на покраината Омногови. Градот се наоѓа 540 км јужно од Улан Батор. Во 2006 година градот имал население од 14.000 жители.[1].

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Даланзадгад аеродромот (ZMDZ/DLZ) има една писта. Пистата служи за регуларно домашни летови од и до Улан Батор. Има летни и земски распореди на летање. Даланзадгад е туристичка рута за пустината Гоби.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Министерство за здравство на Монголија. Национален центар за развој на здравјето. Здравствен индикатор 2006 [1]

Координати: 43°34′12″N 104°25′33″E / 43.57000° СГШ; 104.42583° ИГД / 43.57000; 104.42583