Дакар Рели

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дакар Рели
Земјите со кои се одржувале рели трките од 1979 до 2007 година (портокаловите земји биле проследени само во трката во 1992 година во Кејп Таун).
Земји преку кои се возело на Дакар трките од 2009 до 2018 година, бидејќи бил преместен од претходната рута Париз-Дакар, поради безбедносни проблеми. Вклучените градови биле главни почетни/крајни точки.

Релито Дакар (или едноставно „ Дакар “; порано познато како „Релито Париз-Дакар“) е годишен настан на рели организиран од спортската организација Амаури. Повеќето настани од почетокот на 1978 година биле изведени од Париз, Франција, до Дакар, Сенегал, но заради безбедносни закани во Мавританија, довело до откажување на релито во 2008 година, настаните од 2009 до 2019 година се одржувале во Јужна Америка.[1][2][3] Изданието 2020 година се одржувало во Саудиска Арабија. Релито е отворен за аматерски и професионални учесници, аматерите обично сочинуваат околу осумдесет проценти од учесниците.

Релито е настан на теренска издржливост. Теренот на кој го поминуваат конкурентите е многу поцврст од оној што се користи при конвенционалното рели тркање, а користените возила се вистински теренски возила отколку изменети возила на пат. Повеќето од конкурентните специјални делови се теренски, крстосни дини, кал, камила трева, карпи и ерги меѓу другите. Растојанијата од опфатените фази се разликуваат од кратки растојанија до 800-900 километри на ден.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Motorcycle competitors race away as Dakar Rally leaves Buenos Aires“. Clutch & Chrome. 3 јануари 2009. Архивирано од изворникот на 20 јануари 2009. Посетено на 12 февруари 2020.
  2. „DAKAR IN ARGENTINA, CHILE AND PERU“. ASO. 24 февруари 2009. Посетено на 12 февруари 2020.
  3. „Dakar stays in South America for 2011“. Autosport. 23 март 2010.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]