Прејди на содржината

Даишо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Даишо на основа, период едо

Даишо (јапонски: 大小|大小) — јапонска класа самурајски мечеви што се состои од шото (кус меч) и даито (долг меч). Должината на даитото е околу и над 66 см, должината на шотото е од 33 до 66 см. Даитото е главното оружје на самураите, шотото е резервно и дополнително оружје што се користи во блиска борба, за обезглавување или харакири. Обичајот да се носат два меча конечно бил потврден во XVI век. Даишото го носеле исклучиво самураите. Законот за употреба на даишо свето се почитува и постојано се потврдува со укази на воени водачи и шогуни.[1][2][3]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]