Даејра

Од Википедија — слободната енциклопедија

Даејра е нимфа во старогрчката митологија.

Митологија[уреди | уреди извор]

Нејзиното име значи „таа која знаеше“ или „учителка“, и претставувала божанство поврзано со елевсинските мистерии, затоа што укажувала на преносот на тајното знаење. Според Павсаниј, била Океанида од Елевсина во Атика, која со Хермес го имала синот Елевсид, херој на градот.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]