Дагња

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дагња
Период: јура - денес
Јадливи дагњи во Корнвол, Англија
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Мекотели
Класа: Школки
Поткласа: Крилести школки
Семејство: Дагњи
Род: Дагња
Linnaeus, 1798
Видови

во текстот

Дагња (науч. Mytilus) е космополитски род на средни до големи морски школки од семејство Дагњи (Mytilidae).[1]

Видови[уреди | уреди извор]

Во родот Дагња спаѓаат следниве видови:

Како храна[уреди | уреди извор]

Дагњите се експлоатираат како храна ширум светот, и тоа од многу одамна. Еден таков пример е Калифорнија, каде староседелското население ги користи веќе 12.000 години.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Дагња гледана од страна, од напред и отворена.
  • „Дагња (Mytilus)“. Обединет таксономски информативен систем. (англиски)
  • J. H. McDonald, R. Seed and R.K. Koehn (1991) Allozymes and morphometric characters of three species of Mytilus in the Northern and Southern Hemispheres[мртва врска]. Marine Biology 111: 323-333.
  1. A.W.B. Powell, New Zealand Mollusca, William Collins Publishers Ltd, Auckland, New Zealand 1979 ISBN 0-00-216906-1
  2. Erlandson, Jon M., T.C. Rick, T.J. Braje, A. Steinberg, & R.L.Vellanoweth. 2008. Human Impacts on Ancient Shellfish: A 10,000 Year Record from San Miguel Island, California. Journal of Archaeological Science 35:2144-2152.