Прејди на содржината

Давид Митов Нилсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Давид Митов Нилсон
Лични податоци
Полно име Давид Ерик Јохан Митов Нилсон
Роден на 12 јануари 1991(1991-01-12)(33 г.)
Роден во Норшепинг, Шведска
Висина &100000000000001900000001,90 м
Позиција Голман
Клупски податоци
Сегашен клуб Норшепинг
Број 91
Младинска кариера
Норшепинг
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2008– Норшепинг 94 (0)
2011 → ФК Силвија (заем) 19 (0)
Репрезентација
2008 Шведска до 17 г 2 (0)
2009–2010 Шведска до 19 г 4 (0)
2012 Шведска до 21 г 1 (0)
2014 Шведска 1 (0)
2015– Македонија 1 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 9 октомври 2015
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 12 октомври 2015

Давид Ерик Јохан Митов Нилсон (роден на 12 јануари 1991 г.) — шведски фудбалер од македонско потекло кој игра како голман за шведскиот клуб Норшепинг.[1] На 25 септември, Митов Нилсон донел одлука да настапува за репрезентацијата на Македонија за која има право на настап поради тоа што неговата мајка е родена во Македонија.[2][3]

На 12 октомври 2015, тој го забележал својот прв настап за репрезентацијата на Македонија на натпреварот против Белорусија кој завршил со резултат 0–0.[4]

  1. „David Mitov Nilsson“. Svenskfotboll. Посетено на 13 July 2012.
  2. „Mitov Nilsson byter landslag“. Aftonbladet. Посетено на 27 September 2015.
  3. Од секој голман учам и сѐ што ќе земам ме прави подобар[мртва врска] Нова Македонија 7 октомври 2015
  4. Првите 11 за Македонија: Деби на Митов-Нилсон, враќање на Тричковски[мртва врска] Telegraf.mk. 12 октомври 2015

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]