Прејди на содржината

Давидов град

Координати: 31°46′25″N 35°14′08″E / 31.77361° СГШ; 35.23556° ИГД / 31.77361; 35.23556
Од Википедија — слободната енциклопедија

31°46′25″N 35°14′08″E / 31.77361° СГШ; 35.23556° ИГД / 31.77361; 35.23556

Макета на Давидовиот град со Вториот храм.

Давидовиот град (хебрејски:העופל‎) е назив за денешниот град Ерусалим, Израел, кој во времето на цар Давид се наоѓал на Храмовата Гора односно стариот дел од градот.