Давао (регион)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Давао Регион)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Регион XI
Давао Регион
регион
Местоположба во Филипините
Местоположба во Филипините
Координати:
CountryФилипини
Островкс група{{{island_group}}}
Админ. центарДавао Сити
Површина
 • Вкупна19,671,83 км2 (7,595,34 ми2)
Население ({{{population_as_of}}})
 • Вкупно3,676,163
 • Густина190/км2 (480/ми2)
Часовен појасPST (UTC+8)
ISO 3166PH-11
Покраини4
Градови6
Општини44
Барангаи1.160
Конг. окрузи11
Јазицисебуански, манданајски, дибавонски, мансакански, манопски, тагалошки, илокански и др.

Давао Регионот, или Регион XI, е регион на Филипините,које сместен на југоисточниот дел на островот Минданао. Главен административен центар е Давао Сити.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Регионот е поделрн на 4 покраини и Метро Давао.

Покраина/Град Главен град Население
(2000)
Површина
(км²)
Густина
(на км²)
Долина Компостела Небунтуран 580.244 4.666,93 124,3
Северен Давао Тагум Сити 743.811 3.462,82 214,8
Јужен Давао Дигос Сити 758.801 3.934,01 192,9
Источен Давао Мати 446.191 5.164,46 86,4
Метро Давао Давао Сити 1.147.116 2.443,61 469,4
Политичка карта на Давао Регионот