Дабов турчин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
colspan=2 style="text-align: center; background-color: transparent; text-align:center; border: 1px solid red;" | Дабов турчин
colspan=2 style="text-align: center; background-color: transparent; text-align:center; border: 1px solid red;" | Научна класификација
Царство: Габи
Оддел: Базидиомицети
Класа: Агарикомицети
Ред: Вргањ
Семејство: Вргањ
Род: Лекцинум
Вид: „Дабов турчин“
„Дабов турчин“
„Дабов турчин“

Дабов турчин или само турчин[1] (латински: Leccinum quercinum) - печурка од родот обабок (Лекцинум) од семејството вргањи. Јадлив е и се користи на ист начин како и црвениот вргањ.

Опис[уреди | уреди извор]

Врз основа на плодните тела, тој е сличен на обичниот вргањ (Leccinum scabrum).

Шапката има пречник од 8-15 см, со полукружна или повеќе облокружна. Кожичката го надраснува работ и малку виси по работ на шапката. По боја е костенлива до кафеава малку рапаво-зрнеста, кај постарите скоро мазна.

Пулпата е бела со кафеаво-сиви дамки или вени, густа, скоро црна на пресекот.

Тесно поставен тубуларен слој, дебел 2-3 см, со кафеава порозна површина.

Дршката е висока 10-15 см и дебела до 1,5-3 см, речиси цилиндрична, малку задебелена во основата, полна и тврда, на прелом влакнеста со мали црвеникаво-кафени лушпи. По боја во основата е бела.

Спори во прав, окер-кафеава боја, спори 13,5 × 4,5 микрометри спорите цилиндрични.

Екологија и распространетост[уреди | уреди извор]

Формира микориза со дабот, често се појавува во шумите во северните и умерените зони.

Сезоната е лето - есен.

Слични видови[уреди | уреди извор]

Слични видови кои исто така се јадливи и нема опасност од замена со отровни габи се:

Наводи[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Лессо Т. Грибы, определитель / пер. с англ. Л. В. Гарибовой, С. Н. Лекомцевой. — М.: «Астрель», «АСТ», 2003. — С. 198. — ISBN 5-17-020333-0.