Д’лга Ричка (Делисинци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Д'лга Ричка (Делисинци))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Д'лга Ричка
археолошко наоѓалиште
Д'лга Ричка is located in Македонија
Д'лга Ричка
Местоположба на Д'лга Ричка во Македонија
Местоположба 41°46′54″N 21°59′44″E / 41.78167° СГШ; 21.99556° ИГД / 41.78167; 21.99556Координати: 41°46′54″N 21°59′44″E / 41.78167° СГШ; 21.99556° ИГД / 41.78167; 21.99556
Основни податоци
Место Делисинци
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Д'лга Ричка — средновековна населба и некропола. На западниот раб на селото, во нивите на Ѓ. Костов и В. Атанасов и во соседните ниви се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал. Според кажувањето на мештаните, при орањето наоѓале предмети украсени со крстови. На северниот крај на наоѓалиштето се пронајдени гробови со конструкции од камени плочи.[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069