Д’лга

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Д'лга)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Д'лга е село во Општина Куманово.


Д'лга
Д'лга is located in Македонија
Д'лга
Местоположба на Д'лга во Македонија
Координати 42°4′9″N 21°46′59″E / 42.06917° СГШ; 21.78306° ИГД / 42.06917; 21.78306Координати: 42°4′9″N 21°46′59″E / 42.06917° СГШ; 21.78306° ИГД / 42.06917; 21.78306
Општина Општина Куманово
Население 0 жит.
(поп. 2002)
Д'лга на општинската карта
Д’лга во Општина Куманово.svg

Атарот на Д'лга во рамките на општината


Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Ова денес напуштено село се наоѓа недалеку од градот Куманово. Атарот зафаќа површина од 6,4 км².[1]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Селото е наполно раселено по 1991 година, кога населението броело 8 жители. Сите биле Турци.

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Панов, Митко (1998). Енциклопедија на селата во Република Македонија: географски, демографски, и аграрни обележја (I издание). Скопје: Патрија. стр. 97. ISBN 9989-862-00-1. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]