Ѓумушхане (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Гјумушхане (покраина))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ѓумушхане
Gümüşhane
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Ѓумушхане во Турција
Местоположба на покраината Ѓумушхане во Турција
ЗемјаТурција
РегионЦрно Море
Површина
 • Total6,575 км2 (2,539 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total129.618
 • Густина20,000/км2 (51,000/ми2)
Повик. бр.0406
Рег. таб.29

Ѓумушхане (турски: Gümüşhane) — покраина во северна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Ѓумушхане. Покраината има 191.474 жители (2006) и површина од 6.575 км2. Разделена е на 6 окрузи.

Наводи[уреди | уреди извор]