Прејди на содржината

Гује Лагервал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гује и Стур Лагервал во 1941 година

Гује Лагервал, (родена како Гун-Мари Шестрем,, 13 јануари 19188 јануари 2019)[1][2] — шведска глумица.[3]

Гун-Мари Шестрем била ќерка на филмскиот режисер и глумец Виктор Шестрем и глумицата Едит Ерастоф-Шестрем. Самата Лагервал започнала глумечка кариера и играла споредни улоги во голем број филмови. Таа понекогаш работела под името Гује Кантер. Таа била интервјуирана за нејзиниот татко во документарниот филм на Кивин Браунлоу од 1995 година, „Кино Европа: Другиот Холивуд“.

Таа била мажена за глумецот Стур Лагервал од 1940 година до нивниот развод во 1956 година. Гује Лагервал почина на 100 години, пет дена пред нејзиниот 101 роденден.

Филмографија

[уреди | уреди извор]
 • Доктор Глас (1942)
 • Марија кај Кварнгорден (1945)
 • Разведен (1951)
 • Блонди Бифтек и Банана (1952)
 • Никогаш не ја заборавил (1952)
 • Меѓународна комисија за криминалистичка полиција
 • Прекрасната лага (1955)
 • Опасно ветување (1955)

Користена литература

[уреди | уреди извор]
 1. „GUJE KANTER“. svd.se (шведски). Посетено на 1 February 2019.
 2. „Vår älskade: Guje Lagerwall Kanter“ (PDF) (шведски). Архивирано од изворникот (pdf) на 2 February 2019. Посетено на 1 February 2019.
 3. „Guje Lagerwall“. Swedish Film Institute. Посетено на 12 May 2010.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]