Гутманска пештера

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гутманска пештера
Gutmana ala3 8sep07.jpg
Гутманска пештера
МестоЛатвија, Сигулда
Координати57°09′56″N 24°50′45″E / 57.16556° СГШ; 24.84583° ИГД / 57.16556; 24.84583Координати: 57°09′56″N 24°50′45″E / 57.16556° СГШ; 24.84583° ИГД / 57.16556; 24.84583
Откриена???
Влезови1

Гутманската пештера (латвиски: Gūtmaņa ala) — најширока и највисока пештера во Балтичките земји[1], сместена на реката Гауја во Националниот парк Сигулда, Латвија. Пештерата започнала да се формира пред повеќе од 10.000 години кога мелтовата вода ја еродирала песочната карпа по леденото време. Таа е најстарата туристичка атракција во Латвија. На ѕидовите на пештерата постојат натписи од 17 век. Легендата за розата Турајда започнала во оваа пештера.

Опис[уреди | уреди извор]

Пештерата е најширока и највисока пештера во Балтичките земји, со длабочина од 18,8 метри, ширина 12 метри и височина од 10 метри. Пештерата започнала да се формира пред околу 410 милиони години во Девон[2][3]. Со други зборови, ова се случило пред околу 10.000 години[4][5]. Формирана е за неколку милениуми од површинските текови и подземни води кои ја хранат реката, кои навлегувале низ околните жолтеникави песочници[3][5][6]. Денешниот изглед го добила уште пред новата ера[4].

Пештерата се смета за најстара туристичка атракција во Латвија, бидејќи посетителите, дури и во најраните денови, оставиле украси како што се имиња, иницијали и датуми на нивните посети врежани на ѕидовите на пештерата. Во внатрешноста на пештерата се наоѓаат грбови и имиња на разни барони и сопственици на имоти. Тие биле направени за нарачка за локалните занаетчии кои ги чекале богатите посетители во близина на пештерата вооружени со алатки, скали и шаблони. Пишувањето на ѕидовите на пештерите повеќе не е дозволено бидејќи наоѓалиштето е заштитен археолошки и геолошки споменик.

Според локалната народна легенда, водите на изворот што излегуваат од пештерата се солзите на сопругата на на ливскиот управител Риндауга. Приказната кажува дека тој ја погребал својата неверна жена на песочниот брег на реката Гауја. Сиромашната жена, вознемирена од нејзината вина, толку силно плачела што солзите излегле од големата пештера. Друга приказна објаснува како пештерата го добила името: одамна имало добар човек кој живеел во пештерата и користел изворска вода за да ги излекува луѓето. Гутман на германски значи добар човек.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Gauja National Park | Latvia Travel“. latvia.travel. Архивирано од изворникот на 2016-04-26. Посетено на 2016-05-08.
  2. Symbol question.svg Тайны Латвии/Пещера Гутманя
  3. 3,0 3,1 Symbol question.svg В отпуск/Все о Латвии/Пещера Гутманя
  4. 4,0 4,1 Symbol question.svg Зона путешествий/Латвия/Пещера Гутманя Archived 2016-08-12 на Wayback Machine
  5. 5,0 5,1 Symbol question.svg Latvia Travel/Официальный латвийский туристический портал/Пещера Гутманя
  6. Symbol question.svg Tourism. Sigulda/Пещера Гутманя Archived 2017-04-03 на Wayback Machine