Прејди на содржината

Гутау (Германија)

Координати: 51°15′N 14°34′E / 51.250° СГШ; 14.567° ИГД / 51.250; 14.567
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гутау

Guttau/Hućina

Место во Малшвиц
Црква во Гутау
Црква во Гутау
Црква во Гутау
Грб на Гутау
Гутау во рамките на Германија
Гутау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Општина Малшвиц
Основни податоци
Површина 41,66 км2
Надм. височина 146 м
Население 1.581  (31 декември 2011)
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 02694
Повик. бр. 035932
Портал gemeinde-guttau.de
Координати 51°15′N 14°34′E / 51.250° СГШ; 14.567° ИГД / 51.250; 14.567

Гутау (германски: Guttau) или Хуќина (горнолужички: Hućina) — село и поранешна општина на истокот од Саксонија, Германија. Припаѓа на округот Бауцен и се наоѓа североисточно од истоимениот град. Од 1 јануари 2013 г. е дел од општината Малшвиц.

Географија

[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во горнолужичката низина, јужно од т.н. лужичка езерска област. Селата Халбендорф, Лемишау, Лиске и Нојдорф се наоѓаат долж реката Шпре.

Неколку села припаѓаат на општината:

  • Бреза (Brösa, Brězyna),
  • Гутау (Guttau, Hućina),
  • Халбендорф/Шпре (Halbendorf/Spree, Połpica),
  • Клајнзауберниц (Kleinsaubernitz, Zubornička),
  • Лиске (Lieske, Lěskej),
  • Лемишау (Lömischau, Lemišow),
  • Нојдорф/Шпре (Neudorf/Spree, Nowa Wjes/Sprjewja),
  • Руетал (Ruhethal, Wotpočink),
  • Варта (Wartha, Stróža).