Густав Фрајтаг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Густав Фрајтаг (1886)

Густав Фрејтаг (  ; 13 јули 1816 година – 30 април 1895 година) бил германски романописец и драматург.

Живот[уреди | уреди извор]

Густав Фретаг е роден во Крузбург (Клузборк) во Шлеска . По завршувањето на гимназијата во Олс (Олешница), студирал филологија на универзитетите во Бреслау (Вроцлав) и Берлин, а во 1838 година дипломирал со дисертација под наслов : Почетоците на драмската поезија кај Германците ).[1] Тој станал член на студентскиот кружок „ Борусија Зу Бреслау“ .[2].

Фретаг почина во Висбаден на 30 април 1895 година.

Дела[уреди | уреди извор]

Литературната слава на Фретаг станала универзална и светски раширена со публикацијата во 1855 година на неговиот роман, Сол ун Хабен ( Деби и кредит ), кој бил преведен на скоро сите европски јазици.[3] Преведено е на англиски јазик од Џорџија Харкурт во 1857 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Harald Bachmann: Gustav Freytag (1816–1895). In: Coburger Geschichtsblätter. 3/1995, Historische Gesellschaft Coburg e. V., S. 121–122
  2. See Corps Borussia Breslau zu Köln und Aachen
  3.  Една или повеќе речениците пред наводов вклучуват текст од дело кое сега е во јавна сопственостChisholm, Hugh, уред. (1911). „Freytag, Gustav“ . Енциклопедија Британика. 11 (11. изд.). Cambridge University Press. стр. 212.CS1-одржување: ref=harv (link)