Густав Роберт Кирхоф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Густав Роберт Кирхоф

Густав Роберт Кирхов (12 март 182417 октомври 1887) бил германски физичар кој прв ги востановил законите за течењето на електрична струја низ разгранети електрични кола - наречени Кирхофови правила. Тој го вовел поимот електричен потенцијал и апсолутно црно тело. Кирхоф го формулирал еден од основните закони за топлински зрачење. Заедно со Роберт Бунзен ги поставиле темелите на спектралната анализа и ги откриле хемиските елементи цезиум и рубидиум.

Опит на еден од Кирхофовите закони.

Поврзано[уреди | уреди извор]