Густавијанум

Од Википедија — слободната енциклопедија
Густавијанум
Густавијанум во 2011
Карта
ЕтимологијаИменуван по Густавус Адолфус од Шведска
Општи податоци
МестоУпсала, Шведска
АдресаАкадемигатан 3
Координати59°51′28.6″N 17°37′54.1″E / 59.857944° СГШ; 17.631694° ИГД / 59.857944; 17.631694
Сегашни станариМузеј Густавијанум
Почната1622
Пуштена во употреба1625
НарачателУниверзитет Упсала
СопственикСтатенс фастигетсверк
Проектирање и изградба
АрхитектКаспар ван Пантен (оригинална структура)
Олаус Рудбек (проширување во 1662)

Густавијанум е најстарата зграда на Универзитетот во Упсала. Бил изграден помеѓу 1622 и 1625 година, а се користел како главна зграда на универзитетот помеѓу 1778 и 1887 година. Од 1997 година се користи како универзитетски музеј на Универзитетот во Упсала.

Историја[уреди | уреди извор]

Во текот на 16 век, Универзитетот во Упсала бил во опаѓање и до крајот на векот туторството речиси целосно престанало. Сепак, за време на Синодот во Упсала во 1593 година, имало официјална одлука за повторно отворање на универзитетот. Поради зголемениот број студенти старата средновековна универзитетска зграда, повеќе не можела да го смести целиот универзитет, па затоа втора универзитетска структура била неопходна.

Густавијанум бил изграден помеѓу 1622 и 1625 година. Името Густавијаниум доаѓа од Густав II Адолф кој во 1620-тите донирал пари за неговата изградба. Зградата е дизајнирана од холандскиот архитект Каспар ван Пантен и содржел предавални, сали за печатење и домување за надарени студенти без средства. Во 1662 година, професорот по медицина и полиматик Олаус Рудбек значително ја проширил зградата со додавање на уште еден кат, како и изградба на театрум анатоикум во голема купола на нејзиниот покрив.[1] Анатомскиот театар денес е вториот најстар преостанат анатомски театар во светот.

Анатомскиот театар се користел до 1750-ти години кога биле отворени нови посовремени анатомски објекти во соседната зграда Консисториехусет. Куполата наместо тоа се користела како универзитетска библиотека до изградбата на сегашната библиотека Каролина Редивива во 1841 година. Куполата подоцна била користена како зоолошки музеј. Во 1955 година, анатомскиот театар бил обновен според оригиналниот дизајн на Олаус Рудбекс.[1]

Во текот на 18 век зградата била реновирана од архитектот Карл Харлеман. По уривањето на Академијата Каролина во 1778 година, Густавијанум станала главна зграда на универзитетот. Оваа функција ја задржала до 1887 година кога била отворена сегашната универзитетска сала. Наставата од институциите за архитектура, антика и египтологија продолжила во објектот до 1997 година кога повторно бил изграден во музеј.[1]

Музеј Густавијанум[уреди | уреди извор]

Музејот Густавијаниум бил отворен од страна на кралот Карл XVI Густаф на 17 јуни 1997 година. Како универзитетски музеј, сите изложени предмети се дел од колекциите на универзитетот. Во 2016 година музејот привлекол 82.539 посетители.

Музејот има пет постојани изложби:

  • Анатомски театар кој го содржи самиот театар заедно со предмети кои се однесуваат на медицинската историја на Упсала.
  • Уметничкиот кабинет во Аугсбург, кабинет на љубопитностите од 17 век кој содржи приближно 1000 различни артефакти.
  • Средоземното Море и заливот на Нил, кои содржат предмети од класичната антика, повеќето од нив се ископани од археолозите од Универзитетот Упсала.
  • Историјата на универзитетот во Упсала содржи белешка од предавање од првиот семестар на универзитетот во 1477 година и изложби за научниците од Упсала како што се Карл фон Лине, Андерс Целзиус и Нилс фон Розенштајн.
  • Валсгарде. Период на Вендел - доба на Викинзите кои содржат предмети ископани од погребното поле во Валсгарде, приближно 7 километри северно од Упсала, што се користело од 6-ти до 11-ти век.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Gustavianum. The History of the Building Архивирано на 20 јули 2019 г.. (Retrieved February 21, 2017.)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]