Гурк (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гурк
Grafenstein Sand Gurk 12112011 555.jpg
Реката Гурк во близина на Графенштајн
ДржаваАвстрија
ПокраинаКорушка
Слив
Главен изворГуркзи и Торесе, Албек
1,970 м (6,460 ст) (Gurksee)
2,010 м (6,590 ст) (Torersee)
УстиеДрава покрај Волкермарк
46°36′35″N 14°31′36″E / 46.60972° N; 14.52667° E / 46.60972; 14.52667Координати: 46°36′35″N 14°31′36″E / 46.60972° N; 14.52667° E / 46.60972; 14.52667
ТечениеПредлошка:Драва
Сливна повр.2,585.1 km2 (998.1 ми) [1]
Физички особености
Должина155.6 kм (96.7 ми) [2]
Гурк (река) на Ризницата

Гуркот (словенечки: Krka) е река во австриската покраина Корушка, лева притока на Драва. Со должина од 156 километри (97 милји)[3] таа е најдолгата река која тече целосно во рамките на Корушка. Речниот слив опфаќа околу 27% од територијата на државата.

Гурктал во близина на Рајкенау

Гурк се издига во опсегот на планините Нок (Гуркталски Алпи) на Централните источни Алпи, во близина на границата со австриската држава Штаерска. Неговите извори се две мали езера, Гуркзи и Торесе во близина на Албек и преминот Турахер Хохе, заштитено подрачје од 1981 година. Гуркзи има надморска височина од 1,970 метарs (6,460 ст), површина од 4,000 square metres (43,000 sq ft), и е 1.5 метарs (4.9 ст) длабоко; Торесе лежи на 2,010 метарs (6,590 ст) надморска височина, има површина од 3,500 square metres (38,000 sq ft), и е 1.2 метарs (3.9 ст) длабоко. Бидејќи двете езера се целосно замрзнати во зима, тие не содржат риба.

Гурк тече југозападно кон Ебене Рајкенау, а потоа се свртува кон исток минувајќи низ Гнесау и долината Гурктал до пазарниот град Гурк. Во близина на Стразбур повторно се свртува кон југ, влегува во сливот на Клагенфурт и се влева во Драва западно од Волкермарк.

Во нејзините притоки спаѓаат Görtschitz [ceb; de; sl; sv], Метниц (лево) и Глан (десно).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Flächenverzeichnis der österreichischen Flussgebiete: Draugebiet.
  2. Атлас на Корушка
  3. „flussraumagenda.de“. Архивирано од изворникот на 2014-03-12. Посетено на 2012-01-10.
  • Информациите во оваа статија се засноваат на превод на неговиот германски еквивалент.
  • W. Honsig-Erlenburg, G. Wieser: Die Gurk und ihre Seitengewässer . Verlag des Naturwissenschaftlichen Vereins für Kärnten, Клагенфурт 1997,ISBN 3-85328-009-9