Прејди на содржината

Гунхилд Розен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фотографија од 1875 година
Гунхилд Розен

Каролина Матилда Гунхилд Розен (шведски: Karolina Matilda Gunhild Rosén; 7 декември 1855 година, Норчепинг - 27 ноември 1928 година, Стокхолм) - шведска балерина и кореограф. Таа била на чело на балетското училиште во Кралската опера во Стокхолм.

Биографија[уреди | уреди извор]

Гунхилд Розен е родена во Норшепинг во 1855 година. Нејзиниот учител бил танчерот и кореограф Андерс Селиндер. Во 1872 година, Гунхилда се приклучила на Балетската кралска опера во Стокхолм, а во 1881 година станала примабалерина[1].

Веројатно, Исидора Данкан, која настапила во Стокхолм во 1906 година, и Ана Павлова, која била таму на турнеја во 1908 година, имале големо влијание врз нејзината уметност. Влијанието на Данкан особено се чувствувало во работата на Розен како кореограф, особено во нејзините „пластични танци“, кои биле перцепирани како нов збор во балетот. За нејзините настапи, Розен ја бирала музиката на композитори како Артур Рубинштајн, Мориц Московски, Фредерик Шопен, Роберт Шуман. Балетот Лебеди, поставен од неа во 1918 година, по музика на неколку композитори, постигнал голем успех и за две години извеле 30 настапи.

Во 1912 година, Гунхилд Росен станала шеф на балетското училиште во Кралската опера. Од 1913 до 1922 година, таа исто така ја држела фактичката позиција на кореограф. Во 1922 година, таа официјално ја добила оваа позиција, со што станала првата жена кореограф во Шведска.

Гунхилд Росен починала во Стокхолм во 1925 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Svenskt kvinnobiografiskt lexikon.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Cecilia Malmström Olsson. „Karolina Matilda Gunhild Rosén“. Svenskt kvinnobiografiskt lexikon (англиски).