Гунтер Јаух

Од Википедија — слободната енциклопедија

Гунтер Јоханес Јаух (роден на 13 јули 1956 во Минстер) е на германски телевизиски и поранешен радио презентер, како и забавувач, новинар и продуцент.

Семејно потекло[уреди | уреди извор]

Гунтер Јаух доаѓа од семејството Ханзата, Јаух. Тој е најстариот од трите деца на новинарот Ернст-Алфред Јаух (1920-1991), неговиот дедо беше Ханс Јаух (1883-1965).

Белведере во Потсдам, каде што Јаух се оженил.

Јаух пораснал во Минстер во текот на првите три години од животот, потоа во Берлин. Како дете, тој го помина својот одмор во винарската визба Отегравен. Со својата жена Доротеја (Теа) Сихлер, физиотераперт и четири деца. Тој живее од 1990-тите години на Светата Столица во Потсдам. Двојката има две биолошки деца и усвои две сирачиња од Русија.

Јаух се оженил на 18 години партнерство на 7 јули 2006 година во Потсдам, првично цивилно во Белведере на Пфингстберг на отворено, а потоа и во црква на Мир.

Кариера[уреди | уреди извор]

Активност во радио[уреди | уреди извор]

Потоа станал спортски презентер во радио станицата на Баерис радио истовремено студирал политика и модерна историја на универзитетот Лудвиг-Максимилијанс-универзитет во Минхен. По две години, Јаух се преселил во радио станицата на Баерн и се откажал од студиите, бидејќи неговите нови одговорности не му оставале доволно време.

Од 1985 до 1989 година, Јаух модерираше заедно со Томас Готтшалк Б3 радио-емисијата. Времето на умереност на Готтшалк беше од 2 до 4 часот, Јаух следеше од 4 до 5:30 часот. Дуото стана познат преку меѓусебни потсмевци, кои секогаш се случуваа пред 16 часот, кога Јаух дојде во студиото и каде се работи за тоа кој има "подобар" (висок профил) гости.

ТВ кариера[уреди | уреди извор]

Јаух се приклучи на телевизискиот бизнис на 29 години. Тој беше странски новинар од 1982/1983 година за летот за SDR или модерирани емисии, од 1986 година за ZDF, програмата So Zoff и припадна во истата година на Rateteam програмата ја кажува вистината. Од 1987 до 1989 година тој ја модерираше програмата Na siehste!, Што е следење на Томас Готтшалк Na sowas!.

Во 1988 година тој првпат водеше низ тековното спортско студио, до 1996 година тој исто така го презентираше годишниот рецензент заедно со Томас Готтшалк Големото шоу на осумдесеттите години. Во 1990 година потпиша договор со RTL. Од 4 април 1990 година до своето проштално шоу на 5 јануари 2011 година, тој беше домаќин на телевизиското списание, телевизиска емисија емитувана 891 пати.Програмата предизвика сензација во тоа време, меѓу другите причини, поради емитувањето лажни придонеси од новинарот Мајкл Борн. Гунтер Јаух, кој во тоа време беше главниот уредник на Борн, се бранеше за време на неговото сослушување против обвинението за недостаток на нега, со образложение дека тој никогаш не работел во редакцијата.

Со квиз-шоуто Кој ќе биде милионер?, кое е емитувано од RTL од 3 септември 1999 година, Јаух го презеде водството во популарноста. Во повеќето истражувања од разни видови, тој беше на врвот, не ретко рангиран на 1. место во изборот на најпопуларниот Германец во истражувањето на институтот за истражување на пазарот Ипсос, тој преовладуваше во јануари 2005 година меѓу повеќе од 2100 луѓе. Кој ќе стане милионер за специјалната ѕвезда која е емитувана по повод Светското првенство во фудбал 2006 година со Хапе Керкелинг aka (Хорст Шлемер), Јаух ја доби наградата Германска телевизија 2006 во категоријата за Најдобра забавна шоу.