Гунила Бергстрем

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гунила Бергстрем
Роден/а3 јули 1942(1942-07-03)
Починат/а25 август 2021(2021-08-25) (возр. 79)
ЗанимањеАвтор, новинар, илустратор
Период1960s–2021
Значајни делаAlfie Atkins книжевен серијал

Гунила Елизабет Дукуре Бергстрем (3 јули 1942 - 25 август 2021 година) била шведска авторка, новинарка и илустраторка. Најпозната е по нејзината серија книги за деца за ликот Алфи Аткинс (шведски: Alfons Åberg ), кои ги напишала и ги илустрирала.[1] Книгите за нејзиниот лик биле преведени на многу јазици, а некои биле адаптирани во филмски, телевизиски и театарски претстави. Таа добила неколку награди, вклучувајќи ги и кралските Litteris et Artibus .

Живот и кариера[уреди | уреди извор]

Родена во Гетеборг, Бергстрем се преселила во Стокхолм во 1966 година за да ја започне својата кариера како новинар.[2] Работела за шведски весници како Афтонбладет и Дагенс Нихетер .[1][3] Бергстрем дебитирала како авторка на книги за деца во 1971 година, а својата прва книга за Алфи Аткинс ја издала во 1972 година.[4][5] Ликот е момче кое живее со својот самохран татко.[6] Оттогаш таа е авторка на книги за деца, со издадено дваесет и пет книги за Алфи од 2007 година [1][7] Овие книги се преведени на 35 јазици [6][8] и се продадени во над осум милиони примероци ширум светот.[1] Само во Шведска се продадени четири милиони примероци.[9] Во 2006 година, нејзината книга Alfons och soldatpappan била објавена истовремено на седум различни јазици; ова никогаш порано не се случило за шведска книга за деца.[1]

Бергстрем има напишано и детски книги за ликовите како Мила, Бил и Бола.[4][10] Бергстрем рекла дека инспирацијата за нејзините приказни ја добила од секојдневниот живот.[11] Таа, исто така, била заинтересирана за психологија и човечко однесување, и го вклучила ова во некои од нејзините книги. Бергстрем се опишала себеси како перфекционист кога станува збор за пишување.[1] Таа ги илустрирала своите книги и често работела со колаж .[4]

Бергстрем водела сопствена компанија, Bok-Makaren (англиски: Book-Maker ), која работи со лиценците за серијата Alfie Atkins, кои беа доделени за театарски продукции и Alfie кукли, загатки и компјутерски игри.[1] Бергстрем коментирала дека „нема ништо лошо во трговијата со познати работи, но внимаваме на кого продаваме лиценци“.[1]

Од 2007 година, Бергстрем живеела во Стокхолм со нејзиниот сопруг од Западна Африка. Зимите ги поминувале заедно во Западна Африка.[1] Бергстрем била баба.[1] Во 2012 година, шведската влада ѝ го додели кворумот на Илис.[12]

Бергстрем починала на 25 август 2021 година, речиси два месеци по нејзиниот 79-ти роденден.[13]

Награди[уреди | уреди извор]

Нејзините многу награди вклучуваат:[14][15]

Книги[уреди | уреди извор]

Бергстрем со некои од нејзините книги (2010)

Книгите на Бергстрем биле објавени од Rabén & Sjögren, вклучувајќи:[14][17][18]

 • Mias pappa flyttar (1971)[19]
 • God natt, Alfons Åberg (Good Night, Alfie Atkins, 1972)
 • Tjuven (1973)
 • Aja baja, Alfons Åberg (Very Tricky, Alfie Atkins, 1973)
 • Raska på, Alfons Åberg (Hurry Up, Alfie Atkins!, 1975)
 • Alfons och hemlige Mållgan (Alfie and His Secret Friend, 1976)
 • Vem räddar Alfons Åberg? (Who'll Save Alfie Atkins?, 1976)
 • Listigt Alfons Åberg (You're a Sly One, Alfie Atkins!, 1977)
 • Alfons och odjuret (Alfie and the Monster UK, Is that a Monster, Alfie Atkins? U.S., 1978)
 • Ramsor & Tramsor om Bill och Bolla [sv] (1979)
 • Tokigt & Klokigt, mera rim med Bill och Bolla (1980)
 • Är du feg, Alfons Åberg? (Are You Chicken, Alfie Atkins, 1981)
 • Var är bus-Alfons? (What’s Alfie up to Now?, 1982)
 • Vem spökar Alfons Åberg? (Who's Scaring Alfie Atkins?, 1983)
 • Lycklige Alfons Åberg (Happy Alfie Atkins, 1984)
 • Alfons och Milla (You Have a Girlfriend, Alfie Atkins, 1985)
 • Kalas, Alfons Åberg! (A Party, Alfie Atkins, 1986)
 • Hokus pokus, Alfons Åberg! (Hocus-Pocus, Alfie Atkins, 1987)
 • Bara knyt, Alfons! (Just Ty It, Alfie Atkins, 1988)
 • Vad sa pappa Åberg? (What did Mr. Atkins Say?, 1989)
 • Alfons egna saker (1990)
 • Alfons tycker om (1990)
 • Där går Tjuv-Alfons! (There Goes Alfie the Thief!, 1991)
 • Milla mitt-i-natten (1991)
 • Ingen sak sa Milla (1992)
 • Mera monster, Alfons! (More Monsters, Alfie!, 1992)
 • Alla möjliga Alfons (1992)
 • Mera miner med Alfons (1992)
 • Trall-fonsar. Visor med Alfons Åberg (1992)
 • Hurra för pappa Åberg! (Three Cheers for Alfie’s Daddy!, 1993)
 • Milla mitt-i-godiskriget (1993)
 • Näpp! sa Alfons Åberg ("Not Likely!" Said Alfie Atkins, 1994)
 • Lösgodis – fickan full (1994)
 • Lösgodis – en påse till (1994)
 • Titta – peka Alfons Åberg (1994)
 • Flyg sa Alfons Åberg ("Fly With Me," Said Alfie Atkins, 1997)
 • Osynligt med Alfons (Invisible with Alfie, 1998)
 • Hurra för Alfons Åbergs far (1998)
 • Hur långt når Alfons Åberg? (How Far Does Alfie Reach?, 2002)
 • Alfons ABC (2002)
 • Alfons och soldatpappan (Alfie and the Soldier Daddy, 2006)
 • Alfons med styrke-säcken (Alfie Atkins with the Magic Sack, 2010)
 • Skratta lagom! sa pappa Åberg (The Last to Laugh! Said, Alfie’s Dad, 2012)

Наводи[уреди | уреди извор]

 

 1. 1,00 1,01 1,02 1,03 1,04 1,05 1,06 1,07 1,08 1,09 Karlsson, Mattias (2 July 2007). „Ingen vila för Alfons skapare“. Sydsvenskan (шведски). Архивирано од изворникот на 10 August 2011. Посетено на 16 January 2010.
 2. „Barnboksförfattaren Gunilla Bergström död“. GöteborgDirekt. 26 August 2021. Архивирано од изворникот на 2021-11-16. Посетено на 26 August 2021.
 3. „Author Gunilla Bergström is dead“. Посетено на 26 August 2021.
 4. 4,0 4,1 4,2 Martelius, Eva (10 January 2008). „Alfons flyttar till Lund“. Sydsvenskan (шведски). Архивирано од изворникот на 10 August 2011. Посетено на 16 January 2010.
 5. „The author Gunilla Bergström is dead“. Teller Report. 26 August 2021. Посетено на 26 August 2021.
 6. 6,0 6,1 „Kinderbuchautorin Gunilla Bergström ist gestorben“. Deutschlandfunk (германски). 26 August 2021. Архивирано од изворникот на 2021-08-26. Посетено на 26 August 2021.
 7. Why one of Sweden’s most famous children’s book series is still so relevant The Local. Retrieved 26 August 2021
 8. Brekke, Ingrid (12 May 2005). „Motgiften Albert Åberg“. Aftenposten (норвешки). Архивирано од изворникот на 30 January 2010. Посетено на 16 January 2010.
 9. „Göteborg först med Alfons-staty“. Norrbottens-Kuriren (шведски). 12 November 2008. Посетено на 16 January 2010.
 10. „The author Gunilla Bergström“. Alfons Åbergs Kulturhus. Посетено на 26 August 2021.
 11. Ekström-Frisk, Eleonor (11 February 2018). „Verkligheten inspirerar Gunilla Bergström“. Посетено на 26 August 2021.
 12. 12,0 12,1 12,2 „Gunilla Bergström: Autorin der "Willi Wiberg"-Bücher ist tot“. Der Spiegel (германски). 26 August 2021. Посетено на 26 August 2021.
 13. „Gunilla Bergström död“. Svenska Dagbladet. 26 August 2021. Архивирано од изворникот на 26 August 2021. Посетено на 26 August 2021.
 14. 14,0 14,1 „Gunilla Bergström“. Rabén & Sjögren (шведски). 22 October 2019. Посетено на 26 August 2021.
 15. Petri, Jennifer (26 June 2019). „Gunilla Bergström“. Alfie Atkins. Посетено на 26 August 2021.
 16. „Sök ordens- och medaljförläningar“ (шведски). King of Sweden. Архивирано од изворникот на 2021-11-16. Посетено на 2021-11-16.
 17. „Alfons Åberg“. Alfons Åberg (шведски). 16 April 2013. Посетено на 26 August 2021.
 18. Petri, Jennifer (22 July 2019). „About Alfie Atkins“. Alfie Atkins. Посетено на 26 August 2021.
 19. „Mias pappa flyttar“. Rabén & Sjögren (шведски). 4 September 2017. Посетено на 26 August 2021.