Прејди на содржината

Гунел Линдблом

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гунел Линдблом
Гунел Линдблом во Валкани раце од Сартр. ТВ театар, 1963 година.
Роден(а)18 декември 1931(1931-12-18)(92 г.)
Гетеборг, Шведска
НационалностШвеѓанка
ЗанимањеГлумица, режисерка
СопружникСтуре Хеландер
Гунел Линдблом во 2012 година.

Гунел Марта Ингегард Линдблом (роденa на 18 декември 1931 година) е шведска филмска глумица и режисерка.[1] Како глумица таа особено се поврзувала со делото на Ингмар Бергман, иако во 1965 година ја одиграла главната улога во „Госпоѓица Џули“ за телевизијата Би-Би-Си. Таа исто така ја одиграла клучната улога во како Мумијата, во Бергмановата театарска верзија на Стриндберговиот филм - „Соната на духовите“, во 1998-2000 година, претстава што и донела многу признанија од критичарите.

Таа се појавила на сцената како мајка на Тинтомара во драмата на Карл Алмквист, „Круната на кралицата“, поставена на сцената во Драматен за 100-годишниот јубилеј на театарот во 2008 година. Во 2009 година, таа ја режирала претставата на Џон Фос „Девојката во жолта мантил“ во Ројалниот драмски театар, во кој игра Стина Екблад и Ирина Линд, која ја имаше својата премиера на 9 октомври.[се бара извор] [ потребно е цитирање ] Линдблом е мажена со предавачот Стур Хеландер.

Избрана филмографија

[уреди | уреди извор]
  1. „Gunnel Lindblom profile“. Swedish Film Database. Посетено на 6 February 2013.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]