Гумуски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Гумуски јазик
Зборуван во: Судан Етиопија 
Регион: Источна Африка
Вкупно говорници:
Јазично семејство: нило-сахарски
 Гумуски јазик
Јазични кодови
ISO 639-1: нема
ISO 639-2:
ISO 639-3: guk

Гумуски е нило-сахарски јазик зборуван од гумусците, што живеат во Етиопија и Судан.