Гумење (Крушје)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гумење
археолошко наоѓалиште
Гумење is located in Археолошки локалитет во Македонија
Гумење
Гумење
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°09′30″N 20°58′54″E / 41.15833° СГШ; 20.98167° ИГД / 41.15833; 20.98167Координати: 41°09′30″N 20°58′54″E / 41.15833° СГШ; 20.98167° ИГД / 41.15833; 20.98167
Основни податоци
Име Гумење
Место Крушје, Преспа
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Гумење е археолошки локалитет во преспанското село Крушје. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа северно од селото, во непосредната близина на локалитетот Св. Спас, каде има издолжено плато што се надоврзува на ридот Крушичка Краста. Според кажувањето на мештаните, при обработувањето на земјата тие наидувале на ѕидови од објекти. По површината има фрагменти од керамички садови, питоси и многу градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069