Гулдфегелн Арена

Од Википедија — слободната енциклопедија

Гулдфегелн Арена е фудбалски стадион во Калмар, Шведска и дом на клубот ФК Калмар. Стадионот се наоѓа во областа позната како Ханза Сити, северозападно од Калмар. Арената била завршена до 15 март 2011 година.[1] Првиот натпревар, натпревар помеѓу ФК Калмар и Ѓургарден одржан на 11 април и го посетиле 11.852 навивачи и победил Калмар со 3–2.

Арената Гулдфелгн е исто така една од арените што се користат за женското Евро 2013 на УЕФА, како Калмар Арена, со три натпревари во прелиминарните натпревари, како и едно четвртфинале.

Одлики[уреди | уреди извор]

Гулдфеглн Арена
  • Локација: Калмар, Шведска.
  • Сопственик: Град Калмар.
  • Капацитет: 12.150 гледачи.
  • Димензии: должина 105 метри и ширина 68 метри.
  • Свечено отворање: 11 април 2011 година.
  • Вредност: 250.000.000 шведски круни.
  • Архитект: Тенгбом .
  • Корисници: ФК Калмар од 2011 година и Шведска државна репрезентација во фудбал до 21 година (У-21).

На овој стадион во 2013 година се играле натпревари од Европското првенство во фудбал во конкуренција на жени.

Наводи[уреди | уреди извор]