Гулдал Акшит

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гулдал Акшит
Претседател на парламентарната комисија за еднакви права на мажите и жените
Лични податоци
Роден(а) 23 јануари 1960
Малатија, Турција
Партија Партија на развојот и правдата
Установа Анкарски универзитет
Вероисповед Ислам

Гулдал Акшит (родена на 23 јануари 1960 во Малатија) е турски политичар и претседател на парламентарната комисија за еднакви права на мажите и жените.

Претходно таа била Министер за култура и туризам во кабинетот на Абдула Гул и во првиот кабинет на Реџеп Таип Ердоган.

Наводи[уреди | уреди извор]