Гуи (Ена)

Координати: 50°00′09″N 3°15′20″E / 50.0025° СГШ; 3.2556° ИГД / 50.0025; 3.2556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гуи
Gouy
Гуи is located in Франција
Гуи
Гуи
Координати: 50°00′09″N 3°15′20″E / 50.0025° СГШ; 3.2556° ИГД / 50.0025; 3.2556
ЗемјаФранција
РегионПикардија
ДепартманЕна
ОкругСен Кентен
КантонЛе Кателе
Општ. заедницаВермандски Крај
Управа
 • Градоначалник (2008–2014) Моаз Денизон
Површина117,6 км2 (68 ми2)
Население (2008)2601
 • Густина3,4/км2 (8,8/ми2)
INSEE/Пошт. бр.02352 / 02420
Надм. висина87 м
(прос. 190 м)
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Гуи (фр. Gouy) — општина во департманот Ена во Пикардија, Франција.

Во местото извира реката Шелда, која тече низ северна Франција, западна Белгија и југозападниот дел на Холандија, па се велва во Северното Море.

Население[уреди | уреди извор]

Население по години
1962196819751982199019992008
671628694659641649601

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]