Гуимарас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Гуимарас
Провинцискиот грб на Гуимарас
Провинцискиот грб на Гуимарас
Мапа на Филипините со факти за Гуимарас highlighted
Мапа на Филипините со факти за Гуимарас
Регион Западен Висајас (Регион VI)
Главен град Хордан
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 0
 - Општини 5
 - Барангај 98
 - Конгресионални дистрикти 1
Население 7-ма најмала
 - Вкупно (2000) 141.450
 - Густина 234/km² (33-та)
Површина 5-та најмала
 - Вкупно 604,7 km²
Основана 22 мај, 1992
Јазици Хилигајнон
Гувернер Фелипе Хилан Нава

Гуимарас е островска провинција на Филипините која е сместена на Западен Висајас регионот. Главен град е Хордан. Островот се наоѓа во Панајски Залив, помеѓу Панај Островот и Негрос Островот. На северозапад се наоѓа провинцијата Илоило додека на југоисток Западен Негрос.

Народ[уреди | уреди извор]

Најголема етничка заедница е Илонго и неговиот јазик Хилигајнон и Кинарај-a. Но секако сите разбираат и ѕборуваат Тагалог и Англиски.

Економија[уреди | уреди извор]

Гуимарас е претежмо земјоделска земја, но застапено е комерцијалното рибарство и туризмот.

Влада[уреди | уреди извор]

Представничкио дом: JЦ Рахман Нава

Гувернер: Фелипе Хилан Нава

Вице Гувернер: Аурелио Тионадо


Административна поделба[уреди | уреди извор]

Гуимарас е поделен на 5 општини и 98 Барангаи.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Flag of the Philippines.svg Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгвет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гуимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигвин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Компостела Вале · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Еција · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сигијор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
тeритории
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли