Гузел Ситдикова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гузел Ситдикова
башкирска поетеса
Роден/а10 јуни 1952
село Инзер, Белорецки реон, Башкирска Автономна Советска Социјалистичка Република, Советски Сојуз (денес Русија)
Занимањепоет, преведувач, јавна личност

Гузел Ситдикова (башкирски: Гүзәл Рамаҙан ҡыҙы Ситдиҡова, руски: Гузаль Рамазановна Ситдыкова; родена во село Инзер, Белорецки реон, Башкирска Автономна Советска Социјалистичка Република, 10 јуни 1952 година) е башкирска поетеса, преведувач и јавна личност. Почесен работник за култура на Република Башкортостан.

Извори[уреди | уреди извор]

  • Напис во Башкирската енциклопедија, том 5
  • Ситдыкова Гузаль Рамазановна// Парламентаризм в Башкортостане: история и современность. т. 2. Уфа, 2005, стр. 271, 284, 294
  • Ситдыкова Гузаль Рамазановна// По пути созидания. - Уфа, Галигиль, 2005. - стр.31, 32
  • Гүзәл Ситдиҡова: биобиблиографик күрһәткес. — Өфө, БР Ә.Вәлиди ис. Милли китапханаһы, 2011. −40 б.
  • Гүзәл Ситдиҡова: биобиблиографик күрһәткес. — Өфө, БР Ә.Вәлиди ис. Милли китапханаһы, 2012.- 58 б.