Гудрун Брост

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гудрун Брост
Роден(а)април 6, 1910(1910-04-06)
Малме, Шведска
Починал(а)јуни 28, 1993(1993-06-28)
НационалностШвеѓанка
ЗанимањеГлумица

Гудрун Лиза Јохана Брост (родена на 6 април 1910 година – 28 јуни 1993 година) била шведска глумица.[1] Таа се појавила во повеќе од 40 филмови помеѓу 1936 и 1986 година.

Делумна филмографија[уреди | уреди извор]

* Искушението на Јансон (1936) - Девојче на забавата (некредитирана)
 • Сиромашните милионери (1936) - хотелска гостинка
 • Семејството Андерсон (1937) - Лиса
 • Челик (1940) - Аина Гувенг
 • Јунска Ноќ (1940) - Г-ѓа Нилсон
 • Карл за неговата капа (1940) - Моника (некредитирана)
 • Завет на Неговата благодат (1940) - Беда
 • Мис на црквата стаорец (1941) - гостинка на забава (некредитирана)
 • Се вели во градот (1941) - Фрета Билт
 • Во рајот... (1941) - Клара
 • Мајсторите на летен одмор (1941) - Елса, келнерка (некредитирана)
 • Замислете ако се омажам за свештеникот (1941) - Хелга Персон од Пон
 • Жолта клиника (1942) - медицинска сестра Олга
 • Небесната претстава (1942) - Љубовница на кралот Соломон
 • Гревот на Ана Ланс (1943) - Магда
 • ...и сите овие жени (1944) - Госпоѓица. Гордон-Брусте
 • Кралски патраскет (1945) - Ханс Финд
 • Жената на мажот (1945) - Елин
 • Мрзливата Лена и синоокиот Пер (1947) - Дагмар Лилјеквист
 • Свен Тусан (1949) - Госпоѓица Винстен
 • Девојче и зумбулr (1950) - Пријател на Кернер
 • Кога јоргованите цветаат (1952) - Александра Вајнер
 • Пилевина и Тинсел (1953) - Alma
 • Млад човек кој бара компанија (1954) - Г-ѓа Боман
 • Скитникот и Расмус (1955) - Марта
 • Седмиот печат (1957) - Жена во гостилница (некредитирана)
 • 'Свештеникот во Удбарбо (1957) - Албертина, т.е. Гас-Фрекен
 • The Virgin Spring]] (1960) - Frida
 • Chans (1962) - Store Owner
 • Ормен (1966) - Марија Сандшторм
 • Тука го имате својот живот (1966) - Маќеата на Олоф
 • Час на волкот (1968) - Старата госпоѓа фон Меркенс
 • ...како голиот ветер на морето (1968) - Торина
 • Многуте кревети (1970) - Рут
 • Ебон Лундин (1973) - Лили
 • Гангстерски филм (1974) - Ана Нилсон
 • Табу (1977) - Линда
 • Современи луѓе (1983) - Бабата
 • Конечно! (1984) - Рут

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Gudrun Brost“. Swedish Film Database. Посетено на 6 February 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]