Грч

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грч
Класификација и надворешни извори
МКБ-10 R25.2
МКБ-9 729.82
DiseasesDB 3151
MedlinePlus 003193
MeSH D009120

Грч е ненадејна, неволева мускулна контракција; иако обично е привремена и не предизвикува штета, може да предизвика болка, и имобилност на мускулот. Појавата обично е ненадејна, и поминува само по себе за период од неколку секунди, минути или часови. Грчевите може да се појават во скелетните или мазните мускули. Грчевите на скелетните мускули можат да бидат предизвикани од мускулен замор или недостиг на електролити како што се натриум, калиум или магнезиум. Грчевите на мазните мускули може да се должат на менструација или гастроентеритис.